Seminář geologů muzeí České a Slovenské republiky 2017

Muzeum Nová Paka a UNESCO Globální geopark Český ráj ve spolupráci a s přispěním Asociace muzeí a galerií ČR pořádají ve dnech 24.-28.4. mezinárodní seminář geologů muzeí ČR a SR. Semináře se pravidelně zúčastňuje kolem 40 profesionálních geologů ze spřízněných institucí obou států. Náplní semináře je především výměna pracovních zkušeností, jednání o participaci na různých projektech, vzájemná odborná pomoc s výstavní činností apod. Setkání často přináší cenné výsledky, práce geologa v muzeu není vůbec jednoduchá. Jako regionální pracovník by měl, podobně jako archeolog, vědět o všem, co se na „jeho“ území šustne a co souvisí se zásahy pod zemským povrchem, ať už se jedná o těžbu surovin, zemní práce nebo např. vrtání studní. Při takovýchto příležitostech dočasných odkryvů horninového prostředí by měl místo prozkoumat, popsat a zachránit maximum vzorků. To je mnohdy dost obtížné, neboť geologie nemá, na rozdíl od archeologie, pro podobnou činnost oporu v zákoně. Další náplní práce muzejního geologa je vědecká činnost, většina kolegů se aktivně podílí na nejnovějším vědeckém výzkumu a publikuje články v odborných časopisech. A v neposlední řadě je povinností muzejníka seznamovat veřejnost s výsledky výzkumů a dalších činností, nejčastěji prostřednictvím muzejních expozic, přednášek a různých akcí. Pro všechny tyto aktivita je výměna vzájemných zkušeností velmi cenná a často ušetří geologovi množství práce a času.

Seminář je také pro pořádající organizaci dobrou příležitostí, jak se kolegům „pochlubit“ svými expozicemi, geologickými zajímavostmi v regionu a výsledky své práce. Expozice Klenotnice postupně procházejí zásadní přestavbou, její velká část je již hotova, ale další úpravy nás ještě čekají. Rozhodně se však naše muzeum má čím pochlubit a je důstojným reprezentantem prestižní sítě Globálních geoparků. Seminář připravuje RNDr. Václav Mencl, Ph.D. spolu s kolegyněmi z muzea.